ANAOKULUNA BAŞLIYORUM

Araştırmalar, okul öncesi kurumlarda eğitim alarak ilköğretime başlayan çocukların, diğerlerine göre daha katılımcı, girişken, uyumlu, işbirlikçi, özgüveni gelişmiş, araştırmayı seven , toplumsal yaşama adapte olmakta zorlanmayan bireyler olduğunu göstermektedir.

Bu nedenden dolayı annesi çalışsın veya çalışmasın her çocuğun okul öncesi eğitime ihtiyacı vardır. Sağlıklı bir gelişim için, 2-6 yaş arası, bir okul öncesi eğitim kurumunda eğitim gereklidir.

Okul psikoloğu olarak kısa vadede bile bu gelişimi fark edebilmekteyiz. Beş aylık aralıklarla uyguladığımız testlerde çocukların ince ve motor becerilerinde kayda değer değişiklikler olduğunu gözlemlemekteyiz. Çocuğun almış olduğu mesafe anaokulu eğitimini tercih için güzel bir sebeptir.

Çocuğun okula alışabilmesi için atılacak adımlar;

Çocuğunuzun okula kademeli olarak alışmasını sağlayabilirsiniz.( İlk gün yarım gün, ikinci gün tam gün gibi…) Ancak anne ve babanın okulda kalış süreleri fazla uzadığı durumlarda okul, öğretmen ve aile açısından sıkıntılı durumlar ortaya çıkabilir. Çoğunlukla böyle durumlarda diğer öğrenciler de ailelerini yanlarında görmek istemekte, öğretmen dersini rahat işleyememekte, sınıf düzenini sağlamak açısından zorlanmaktadır. Bunun için aile çocuğa her şeyi detaylı anlatmalı ve kararlı olmalıdır. İlk gün okula çocuğun sevdiği bir eşyasını götürmesi faydalı olabilir. Çocuk sınıfa girmek istemese bile okula getirilmelidir. Okuldan uzak kalması , hadi bugün gitmesin yarın gider düşüncesi çocuğun okula alışmasını kolaylaştırmak yerine zorlaştırır. Okul idaresi anne babalara eğitimin gerekli olduğu ve doğru model olabilecek öğretmenlerden çocuğun eğitim almasının önemi konusunda aileleri rahatlatmalıdırlar. Okula başlamadan önce ailenin , çocuğun yanında kaygı dolu konuşmaları da böylece önlenmiş olur. Yoksa çocuğu, öğretmen ve okulla ilgili kaygılar huzursuz eder ve okula alışmasını güçleştirir.

Çocuktan ayrılırken vedalaşmaları kısa tutmak, bu durumun normal bir süreç olduğu çocuğa hissettirilmelidir. Gün içinde okulda yaşananları konuşmak çocuğa iyi gelecektir. Korkuları ve endişeleri konusunda konuşmak ,duygularını boşaltma yolu olacağından ruh sağlığı açısından yararlı bir davranıştır. Konuşurken yorum yapmadan dinlemek daha uygundur. Anne baba vereceği ani tepkilerle çocuğun arkadaş ortamına alışamamasına ve öğretmeninden soğumasına neden olabilir. Gereksiz endişelerden kurtulmamız ve çocuğun okula gitmesi konusunda kesin kararlı olmamız zorunludur. Eğer yoğun endişe çocuktan önce anne babada bulunuyorsa öncelikle anne ve babanın bir uzman yardımına ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü endişe duygusu çocuğa aileden geçebilir.

 Çocuk Anaokuluna Nasıl Alıştırılır?

Çocuk ; okula ilk başladığı gün kendisini tamamen yabancı bir ortama atar. Anaokuluna başlamadan önce anne babanın çocukla birlikte birkaç kez okula gelmesi bu güvensizliği azaltacaktır. Okul ne kadar güzel olursa olsun anne babadan ayrılma fikri çocuğun endişe duymasına yol açar. Anne babasının onu bırakıp gideceğini anladığı anda ağlayıp sızlanma, tepinme ,anne babaya vurma veya gidişini geciktirebilmek için defalarca öpme davranışları ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda açıklama yapmak en iyisidir, ama bıkmadan ve tekrar tekrar. Çocuk sonunda kabullenecektir yeter ki, anne baba kararlı ve hazır olsun. Çocukla birkaç kez okulu ziyaret edin ve onu öğretmeniyle tanıştırın. Daha sonra çocukla okul , arkadaşlar ve ilk gün hakkında konuşun.

Evdeyken okulda onun yanında ne kadar kalacağınızı söylemişseniz o kadar kalın, çocuk okula alışsa bile sözünüzde durun. Ayrılırken mutlaka “hoşça kal” deyin. Yapılacak en doğru yöntem ilk hafta çocuğu okula kademeli olarak alıştırmaktır. İlk günler çocuğunuzu okuldan biraz erken alınız. Asla çocuğun yanında uzun süre beklemek gibi bir gaflete düşmeyiniz. Çocuk ne kadar ağlasa da güven sağladıktan sonra susacaktır. Bu yöntem başlangıçta katı gibi görünse de anne babasıyla gitme ihtimali olmadığını gören çocuk ortama alışmaya gayret edecektir.( En fazla 10-15 dk.) Sonra öğretmenleri, arkadaşlarını ,okulu incelemeye başlayacak ve susacaktır. Şimdi esas zorluk başlamıştır; dış dünya ile okul yaşantısını birleştirebilmek. Evden çocuğun yanına sevdiği bir oyuncağını vermek okula alışması açısından faydalı olur. Akşam eve gelince evde yaptığınız ilginç şeylerden söz etmeyin hele de evde kardeşi varsa. Alışma sürecini geçirdikten sonra da sizi deneyecektir bu süreç geçtikten sonra ayrılık gözyaşlarını ciddiye almayın.

Sevgili anne babalar; hangi yöntem uygulanırsa uygulansın , çocuğun alışma sürecinde en büyük zorluk ve kararlı davranma görevi yine size düşüyor. Bazen aşırı bağımlılık ebeveynden kaynaklanır. Anaokulunda velinin gereksiz yere ortamda bulunması, diğer çocukları da etkileyip anne babalarını hatırlatacağından uygun olmayan bir davranıştır. Çocuk merkezli düşünüp, çocuğa aşırı hoşgörülü davranan ailelerde de bu tür problemler çıkmaktadır. Böyle durumlarda tutum değişikliğine gitmek gerekmektedir. Çocuğun sizi yönetmesine izin vermek önceleri hoş görünse de bir müddet sonra çocuğun isteklerini karşılayamaz hale gelir sinirleriniz yıpranır ve düşmanca duygular beslemeye başlarsınız . Bu ise çocukla ebeveyn arasındaki köprüyü yıkar. Diğer önemli nokta da çocuğunuza ortamı tanıması, alışması ve uyumlu sakin davranabilmesi için en az 4-6 hafta kadar zaman tanımanızdır.

Onun size olan güvenini sarsmamak için onu okuldan, söz verdiğiniz saatte alın.  Eğer okula servis ile gidip geliyorsa okuldan geldiğinde mutlaka evde siz karşılayın. Son olarak çocuğun okula alışmış olması problemlerin yok olması anlamına gelmez. Nasıl bizlerin çeşit çeşit problemleri çıkıyorsa , çocuğumuzun da çıkacaktır. Bu sorunlardan haberdar olmanız; hem çocuğunuzla ilişkiniz , hem de çocuğun size olan güven duygusunun yerleşmesi bakımından önemlidir. Sağduyulu bir şekilde okulu, öğretmenleri kötülemeden bunu aşmaya çalışmalısınız. Okulunu değiştirecek bile olsanız bu kötülemelerin faturası çocuğu okuldan soğutarak ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden okulunu titizlikle takip edin, ama bırakın çocuğunuz duygularıyla baş etmesini öğrensin.

Can Kardeş Eğitim Kurumları Fındıkzade Şubesi Psikologu F.Betül Artış

 

Leave Your Reply